Jak nastolit rodinnou harmonii? Jak přivést školáka k učení? Hravě!

Jak na jednotlivé předměty

POD TÍMTO TEXTEM NAJDETE ZÁSOBNÍKY HER DO AUTA A NA PĚT MINUT!

 

Příběh pomůže paměti

Mnemotechnické pomůcky jsou výborné tam, kde nejde ani tak o to něco pochopit, ale je nutné si to zkrátka nějak "nacpat" do hlavy. Z dětství znám BRAPRODALIDVĚHUTAČERVI (všech devět Smetanových oper, dokonce ve správném pořadí: Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna, Viola), JAK TVRDÁ ČÍŠ (Dvořákovy opery: Jakobín, Alfred, Král a uhlíř, Tvrdé palice, Vanda, Rusalka, Dimitrij, Armida, Čert a Káča, Šelma sedlák) a ŠETŘI SE OSLE (6378 km - poloměr zeměkoule). Můžeme si ale vymýšlet i krátké příběhy, které propojí pojmy, jež se máme naučit.

Třeba vyjmenovaná slova po B si můžeme i zazpívat:

Obyvatel Přibyslavi bydlí v divném bytě,
že je to divný příbytek, ví každé bystré dítě.
Má okousaný nábytek od kobyly a býka,
bydlí tam s ním i dobytek, co rád byliny žvýká.
Je to divný obyčej se zvířaty tak žít!
Nechtěl já bych věru jeho sousedem být.

(Jiné písničky na vyjmenovaná slova nazpívala Dáda Patrasová: Školička s Dádou.)

Není třeba, abychom vždy vymýšleli rýmovačky. Např. pro zapamatování dělení živočichů můžeme použít třeba náš vlastní byt. V duchu ho procházíme a představujeme si, že v kuchyni leží na zemi mnoho kolébek jedna vedle druhé, v nich miminka, a všechna do jednoho sají mléko (z lahviček nebo od maminky) - reprezentují savce. Jdeme do obýváku, tam se to hemží hady, krokodýly apod. - vidíme, jak se ovíjejí kolem televize, aligátor drtí v zubech židli apod. - čím konkrétněji si vše představíme, tím lépe si to zapamatujeme. Neohroženě projdeme do ložnice, kde sahá voda skoro až k matracím postelí. A na postelích jako na trampolíně skáčou mloci, žáby a podobná havěť (pokud se chceme zároveň naučit, kdo všechno mezi obojživelníky patří, představíme si postupně všechny zástupce a dobře si uvědomíme, co kdo z nich dělá). Občas si pro legraci skočí do vody, zaplavou si, a zase hup! zpátky na postel. Jdeme dál, v předsíni kolem nás krouží spousta ptáků, může si nám některý sednout na rameno nebo nás dokonce pokakat - lépe si je zapamatujeme :). A přicházíme do koupelny, kde ve vaně plavou všelijaké druhy ryb; možná je mezi nimi i zlatá rybka, která nám splní tři přání? Kam umístit hmyz, to už nechám na vás...

A ještě pohádku pro inspiraci:

Z perníkové chaloupky vyšla ježibaba a zaskřehotala: "Kdo, co mi to tu loupe perníček?" Z chaloupky na ni zavolal ježidědek: "Koho, čeho se bábo bojíš?" Ježibaba mu rozzlobeně odpověděla: "Komu, čemu jsem tuhle chaloupku vyčarovala? Nám! Tak ať nám ji kdejaký holomek neožírá!" Dědek se zeptal: "A koho, co tam venku vidíš?" "Nevidím nikoho. Ale slyšela jsem! To určitě zase ten Jeníček a  Mařenka. Zkusím je oslovit." A ježibaba zavolala: "Jeníčků! Mařenkó! Ale nikdo se neozval. "To jsou mi věci," rozmrzela se ježibaba, "o kom, o čem bude tahle pohádka dál?" "Tak už pojď dovnitř," zavolal ježidědek, "ať mám s kým, s čím hrát karty."
Ježibaba si povzdechla a šla dovnitř hrát s ježidědkem karty...

 

Chcete si přečíst více než padesát dalších témat zahrnujících všechny předměty? Navštivte Archív!

Archív

Hra do auta   předchozí hra následující hra

Přídavná jména

Jeden hráč vyhlédne z okna a všimne si např. zlomené značky. Nahlas řekne jenom "zlomená", a na spoluhráčích je, aby přišli na to, co hráč viděl. Potom vyhlédne z okna další hráč a vidí třeba vysoký jeřáb. Řekne nahlas "vysoký" a ostatní hádají, co viděl. Atd.

Hra na 5 minut   předchozí hra následující hra

V kostky

Se 2 - 3 kostkami snadno procvičíte sčítání nebo násobení.

Např.: První hráč hodí dvěma kostkami, počty sečte a součet zapíše na papír. Pak hraje druhý hráč a takto se střídají. Nakonec postupně vyškrtají ze svých výsledků vždy nejvyšší a nejnižší, až jim zbyde jen jeden. Vyhrává ten, čí (zbylý) výsledek je vyšší. Pokročilejší počtáři mohou naopak své výsledky sečíst; pak vyhraje ten, kdo má vyšší součet.

© Všechna práva vyhrazena - Mgr. Markéta Klingerová

Vytvořili v ANTstudio.cz